Saboteur II (PC and C64, 5 1/4" Disk) Keypunch - 1989 USA, Canada Release
Saboteur II | |
![]() | |
| Title | Saboteur II |
| Product ID | 89839-01903 |
| Product UPC | 089839019032 |
| Platform(s) | |
| Media | 5 1/4" Disk |
| Copyright date(s) | 1989 |
| Publisher(s) | |
| Category(s) | |
Description from the packaging.
You are Necra, second generation Ninja warrior; hand-picked and trained in special weaponry forces and hand-to-hand combat. Labeled a loner and ruthless killer, Mission Control considered you a high level risk... until today! Now they want you to single-handedly seek and destroy a radical band of terrorists before they attack the capitol of the United States. Threatening the lives of millions, they've entrenched themselves deep within U.S. soil and have aimed their massive missile silos directly at Washington's strategic defense system. It's all up to you now...fail and you'll see the United States reduced to rubble... triumph and you will receive the highest ranking of Ninja warrior.
Your mission is to hang glide by night into the heavily guarded complex and search the buildings and intricate underground passages (over 700 screens) to discover their main control room. Once inside, you must find the punched computer tape needed to activate the missile and redirect it's fateful path! Escape by motorcycle before the massive android guards and their deadly black pumas can abort your final assault!
Features Include:
- Fast action graphics.
- Seven hundred complex screens.
- Multiple skill levels.
- Multiple mission levels.
System Requirements
PC MS-DOS 2.1 | |
| Required CPU | XT 8088/8086 |
| Required RAM | 256K |
| Supported Video | CGA |
C64 | |
| Required RAM | 64K |
Box Scans
Screenshots
Advertising
Package Contents
Reviews
Credits
Trivia
Cheats or Easter Eggs
Technical Notes
Links
- 1989 Arcade
- 1989 C64 Arcade
- 1989 C64 Entertainment
- 1989 Commodore 64 Software
- 1989 DOS Arcade
- 1989 DOS Entertainment
- 1989 DOS Software
- 1989 Entertainment
- 1989 Keypunch
- 1989 PC Software
- 1989 Software
- Arcade
- C64 Arcade
- C64 Entertainment
- Commodore 64 Software
- DOS Arcade
- DOS Entertainment
- DOS Software
- Entertainment
- Keypunch
- PC Software


