Pirates! (Mac, 3 1/2" Disk) Microprose - 1987 USA, Canada Release
From Eli's Software Encyclopedia
Pirates! | |
![]() | |
| Title | Pirates! |
| Product ID | 19703-10320 |
| Product UPC | 019703103208 |
| Platform(s) | |
| Packaging | Retail Box |
| Media | 3 1/2" Disk |
| Copyright date(s) | 1987 |
| Publisher(s) | |
| Category(s) | |
Description from the packaging.
An adventure so real it too Microprose to create!
Grab your cutlass and take the help of a 17th Century sailing ship in Pirates! This dramatic Caribbean adventure is a unique blend of simulation and role-playing. The game recreates the politics, maritime technology and excitement of the free-wheeling era of the buccaneer.
Navigate reef-strewn waters, fire cannonades in ship-to-ship battles and duel enemy captains in your pursuit of fame and fortune. Lean an overland attack. Search for buried treasure or rescue a kidnapped relative. It's all in Pirates!- and historically and geographically, it's very accurate.
Pirate! The Award-Winner:
- 1988 Action Game of the Year, Computer Gaming World
- Best Screen Graphics, 1988 Origins Awards
- Best Fantasy/Role Playing Game, 1988 Origins Awards
Pirates! Packed with Features:
- Ship battles, land conquests, fencing and sailing
- Plundering, trading, negotiating and forging alliances
- Treasure-hunts, romantic encounters
- More than 70 different scenes and pictures
System Requirements
Mac | |
| Required CPU | Mac 512K |
| Required RAM | 512K |
| Supported Video | Monochrome |


