Montezuma's Revenge (PC and Apple II, 5 1/4" Disk) Parker Brothers - 1984 USA, Canada Release
From Eli's Software Encyclopedia
Montezuma's Revenge | |
| Title | Montezuma's Revenge |
| Product ID | 73000-01920 |
| Product UPC | 073000019204 |
| Platform(s) | |
| Packaging | Retail Box |
| Media | 5 1/4" Disk |
| Copyright date(s) | 1984 |
| Publisher(s) | |
| Category(s) | |
Description from the packaging.
Whenever there's mind-twisting mystery, hair-raising adventure, and non-stop action- Panama Joe is sure to be there. And in Montezuma's Revenge, he's got more than he bargained for as you help him through 100 danger-filled chambers in the Aztec emperor's fortress. The stakes? Priceless treasure. And lots of it. But finding necessary keys, torches, swords, and amulets is no small feat as Panama Joe tries to avoid deadly snakes, menacing spiders, and bouncing skulls. But then disappearing floors, bridges, and laser walls are no picnic either! It's up to you to lead this undaunted adventurer through the labyrinth of chambers in an attempt to solve the riddle of the fortress and escape with the loot!
System Requirements
Apple II | |
| Required RAM | 48K |
| Supports Joystick | Yes |
PC Boot Software | |
| Required CPU | XT 8088/8086 |
| Required RAM | 128K |
| Supports Joystick | Yes |
| Supported Video | CGA |
Box Scans
Screenshots
Advertising
Package Contents
Reviews
Credits
Trivia
Cheats or Easter Eggs
Technical Notes
Links
Categories:
- 1984 Apple II Arcade
- 1984 Apple II Entertainment
- 1984 Apple II Software
- 1984 Arcade
- 1984 Entertainment
- 1984 Parker Brothers
- 1984 PC Boot Arcade
- 1984 PC Boot Entertainment
- 1984 PC Boot Software
- 1984 PC Software
- 1984 Software
- Apple II Arcade
- Apple II Entertainment
- Apple II Software
- Arcade
- Entertainment
- Parker Brothers
- PC Boot Arcade
- PC Boot Entertainment
- PC Boot Software
- PC Software
