Lock-On (PC, 3 1/2" Disk and 5 1/4" Disk) Data East - 1987 USA, Canada Release
From Eli's Software Encyclopedia
Lock-On | |
![]() | |
| Title | Lock-On |
| Product ID | 13252-00405 |
| Product UPC | 013252004054 |
| Platform(s) | |
| Media | 3 1/2" Disk 5 1/4" Disk |
| Copyright date(s) | 1987 |
| Publisher(s) | |
| Category(s) | |
Description from the packaging.
Flight simulation comes alive as you soar into the third dimension! Pilot the Data East Air Force jet fighter against enemies on land, in the air and at sea.
Engage the enemy... Align them in your sight... Lock-On to your target... Now, fire Lock-On missiles! You'll experience the most realistic dogfight ever in a video game!
System Requirements
PC Boot Software | |
| Required CPU | XT 8088/8086 |
| Required RAM | 256K |
| Recommend RAM | 512K |
| Recommend Joystick | Yes |
| Supported Video | CGA EGA Hercules Monochrome |


