Kingmaker (PC, 1.44MB 3 1/2" Disk) Avalon Hill - 1994 USA, Canada Release
From Eli's Software Encyclopedia
Kingmaker | |
| Title | Kingmaker |
| Product ID | 45708-81854 |
| Product UPC | 045708818540 |
| Platform(s) | |
| Media | 1.44MB 3.5" Disk |
| Copyright date(s) | 1994 |
| Publisher(s) | |
| Category(s) | |
Description from the packaging.
The quest for the crown.
Become Kingmaker!
Step back in history to the time of the War of the Roses. In an England racked by civil war, the king's rule hangs by a thread and the throne is up for the taking. Take command of your own faction and begin your quest for the crown. Will you kneel to face the executioner's blade? Or can you outwit your opponents and win, for your Royal Heir, the throne of all England? Based on the best-selling strategy board game, Kingmaker brings the intrigue and anarchy of 15th century England to life.
- Enter a realm ravaged by intrigue and anarchy.
- Cast your support for one of the claimants to the throne.
- Seek glory or find death on the battlefield.
- Marshal your forces to gain territorial advantage.
- Maneuver your army through a plague-ravaged land.
- Your ultimate objective: To crown the last surviving royal heir.
Features:
- High quality digitized graphics.
- Extensive use of digitized speech.
- Intuitive, icon-based user interface.
- Infinite replayability.
- Adjustable difficulty levels.
Now matter how many times you play, highly-sophisticated artificial intelligence guarantees a challenge for novice and master strategist alike.
System Requirements
PC MS-DOS 5.0 | |
| Required CPU | AT 286 |
| Required RAM | 640K |
| Conventional RAM | 600K Free |
| Req. Hard Drive | 5MB Free |
| Requires Mouse | Yes |
| Required Audio | AdLib SoundBlaster Roland MT-32 Roland LAPC-1 |
| Supported Video | VGA |
