Heavy Barrel (PC, 3 1/2" Disk and 5 1/4" Disk) Data East - 1988 USA, Canada Release
Heavy Barrel | |
![]() | |
| Title | Heavy Barrel |
| Product ID | 13252-00412 |
| Product UPC | 013252004122 |
| Platform(s) | |
| Packaging | Retail Box |
| Media | 3 1/2" Disk 5 1/4" Disk |
| Copyright date(s) | 1988 |
| Publisher(s) | |
| Category(s) | |
Description from the packaging.
The ultimate weapon that will blow you away!
The impossible, and unthinkable has happened. Terrorists have seized the underground control complex of a nuclear missile site. It's up to you to infiltrate the installation and eliminate the leader of the terrorist army before they are able to launch the missiles.
It won't be easy. The formidable defenses of the subterranean fortress are now in the hands of the terrorists. Powerful tanks, treacherous waterways and the bridges are all part of the enemy territory now. And if that isn't bad enough, the only weapon you'll be able to defeat the terrorists with is Heavy Barrel- but it's been dismantled and is in pieces inside the installation itself.
You do have one bit of luck on your side, the terrorists don't know that Heavy Barrel exists. Just before the fortress fell to enemy hands, a clever technician took the gun part, locked the pieces in six different storage lockers, and scattered the keys throughout the fortress. Once you've battled your way inside, you must find the keys and reassemble the weapon.
Brute force alone won't defeat the terrorists. It'll take strategy and resourcefulness. This isn't a job for just anyone. That's why you're here.
Data East brings you arcade realism at home!
System Requirements
PC Boot Software | |
| Required CPU | XT 8088/8086 |
| Required RAM | 512K |
| Recommend RAM | 640K |
| Supports Joystick | Yes |
| Supported Video | CGA EGA Hercules Monochrome |


