Dig Dug (PC, 5 1/4" Disk) Datasoft - 1984 USA, Canada Release
From Eli's Software Encyclopedia
Dig Dug | |
![]() | |
| Title | Dig Dug |
| Product ID | 43499-14354 |
| Product UPC | 043499143544 |
| Platform(s) | |
| Packaging | Retail Box |
| Media | 5 1/4" Disk |
| Copyright date(s) | 1984 |
| Publisher(s) | |
| Category(s) | |
Description from the packaging.
Enjoy real arcade game action and fun as you tunnel your way with Dig Dug through an underground world filled with ripe, tasty fruits and vegetables. Gobble the treats for points, but look out for the underground monsters! Mischievous fire-breathing Fygar will be hot on your heels, and feisty Pooka might swallow you up in one big gulp.
Hurry! Don't delay your attack on these tricky creatures- as they transform into ghosts, their ability to haunt your every move increases!
System Requirements
PC Boot Software | |
| Required CPU | XT 8088/8086 |
| Required RAM | 64K |
| Supports Joystick | Yes |
PCjr | |
| Required RAM | 64K |
| Supports Joystick | Yes |


