BlackSite:Area 51 (PC, DVD) Midway Home Entertainment - 2007 USA, Canada Release
From Eli's Software Encyclopedia
BlackSite: Area 51 | |
![]() | |
| Title | BlackSite: Area 51 |
| Product ID | 31719-50070 |
| Product UPC | 031719500703 |
| Platform(s) | |
| Packaging | Plastic Clamshell |
| Media | DVD |
| Copyright date(s) | 2007 |
| Publisher(s) | |
| Developer(s) | |
| Category(s) | |
| Engine | Unreal Engine 3 |
| Rating(s) | ESRB Teen Blood Language Violence |
Description from the packaging.
Some secrets cannot be kept.
Modern day fears collide with reality in small town America. Special Forces assassin Aeran Pierce is our last hope as one of the most explosive moments in American history begins to unfold.
Single button squad command
Command your squad with a single click on a button.
Drive, shoot, or ride
Commandeer and drive the latest military vehicles or take position in the gunner’s chair for a daring, low-level helicopter raid.
Fight for freedom online
Play for either side in traditional or all-new online modes.
System Requirements
PC Windows XP SP 2 | |
| Required CPU | Intel / AMD 3GHz |
| Required RAM | 2GB |
| Req. Hard Drive | 15 GB Free |
| Recommend RAM | 1GB |
| Required Audio | Yes |
| Supported Video | 256MB Pixel Shader 3.0 |
Box ScansScreenshotsAdvertisingPackage ContentsReviewsCreditsTriviaCheats or Easter EggsTechnical NotesLinks |
||||||||||||||
Categories:
- Software
- Midway Home Entertainment
- PC Software
- Windows Vista Software
- Windows Vista Entertainment
- Windows Vista Arcade
- Windows XP Software
- Windows XP Entertainment
- Windows XP Arcade
- Entertainment
- Arcade
- 2007 Software
- 2007 Midway Home Entertainment
- 2007 PC Software
- 2007 Windows Vista Software
- 2007 Windows Vista Entertainment
- 2007 Windows Vista Arcade
- 2007 Windows XP Software
- 2007 Windows XP Entertainment
- 2007 Windows XP Arcade
- 2007 Entertainment
- 2007 Arcade


